Wentylacja mechaniczna i pompa ciepła w jednym urządzeniu

Właściwy klimat wewnątrz pomieszczeń odpowiada nie tylko za poziom komfortu i dobre samopoczucie domowników, ale także za ich zdrowie. Jakość powietrza może mieć również wpływ na  stan techniczny budynku. Dlatego, aby zapewnić odpowiednie warunki w domu, nie wystarczy tradycyjne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Spowoduje ono jedynie straty energii, nie zapewni zaś odpowiedniej jakości powietrza, która wynika przede wszystkim z jego wymiany. Optymalnym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna pomieszczeń z odzyskiem powyżej 90% ciepła z powietrza usuwanego z budynku dzięki zastosowaniu rekuperatorów o najwyższej sprawności.

Ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i podgrzewanie wody użytkowej w jednym urządzeniu

Jak połączyć cztery ważne dla domu funkcje – ogrzewanie, chłodzenie, wentylację i podgrzewanie wody w jednym urządzeniu? Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli domów jednorodzinnych wychodzi firma Zehnder, oferując kompaktową centralę ComfoBox. To pompa ciepła i rekuperator zamknięte w jednej kompaktowej obudowie. Jest wydajna i energooszczędna, a ponadto wykorzystuje odnawialne źródła energii, dzięki czemu jest wyjątkowo ekonomiczną i przyszłościową alternatywą dla tradycyjnej kotłowni i związanych z nią utrudnień. Centrala energetyczna Zehnder ComfoBox łączy w sobie zarówno walory estetyczne, jak i wysokie parametry techniczne. Jest doskonałym rozwiązaniem dla podniesienia komfortu domu i udogodnienia życia mieszkańcom, a dodatkowo wyróżniają ją małe gabaryty – 0,5 m2 powierzchni podstawy, co w porównaniu z możliwością zamontowania urządzeń rozczłonkowanych daje dużo mniejszą zajętość powierzchni. Urządzenie generuje wiele korzyści, oto niektóre z nich.

Centrala Zehnder ComfoBox

Komfort życia w pomieszczeniach

W pomieszczeniach spędzamy więcej niż 70%, dlatego tak ważne jest, by były zaopatrywane w czyste i świeże powietrze. Niemniej istotne jest jednoczesne pozbywanie się wilgotnego powietrza, wszelkich zapachów z kuchni oraz woni tytoniu.

Centrala Zehnder ComfoBox, dzięki funkcji wentylacji automatycznie odprowadza wspomniane zapachy, przy okazji zapewniając napływ świeżego powietrza, co z kolei przekłada się pozytywnie na zdrowie mieszkańców wzmacniając ich system immunologiczny oraz powodując wzrost dobrego samopoczucia. W przypadku kontrolowanej wentylacji pomieszczeń nie mamy do czynienia z żadnymi obciążeniami spowodowanymi przez zewnętrzne hałasy, jak: odgłosy przejeżdżających samochodów czy pociągów. Z racji tego, że nie musimy otwierać okien, aby dostarczyć do domu czyste powietrze, zyskujemy ochronę przed hałasem – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska. Wyjątkowo łatwa obsługa całego systemu pozwala indywidualnie dopasowywać i regulować ilość napływającego powietrza, temperatury, czasy nastaw i tryby pracy poszczególnych funkcji urządzenia.

Oszczędność energii i gotówki

W dobie wciąż rosnących kosztów energii możliwość ograniczenia jej zużycia, to główny cel właścicieli nieruchomości.

Straty energetyczne w budynkach następują głównie przez powierzchnie zewnętrzne: ściany, dach i podłogę oraz przez wietrzenie. Okazuje się, że standardowy sposób wietrzenia pomieszczeń czyli przy uzyciu wentylacji grawitacyjnej – nawet przy odpowiednio izolowanym budynku może podnieść koszy ogrzewania nawet o połowę. Tę utratę ciepła można zminimalizować stosując rekuperatory Zehnder Comfoair lub centralę Zehnder ComfoBox, która pomoże uzyskać oszczędności kosztów ogrzewania od 30 do 50% i odzyskać ciepło na poziomie powyżej 90%. System wentylacji mechanicznej daje dodatkowo ta zaletę, że po zastosowaniu dodatkowych elementów pozwala na obniżenie temperatur w domu latem. Kompaktowa centrala ComfoBox z jednej strony wykorzystuje efektywnie energię geotermalną (energia odnawialna z wnętrza Ziemi), a z drugiej rekuperator (ComfoAir 550) odzyskuje ciepło na poziomie powyżej 90% z odprowadzanego powietrza i przekazuje ją do powietrza doprowadzanego – tłumaczy Jerzy Stosiek.

System sprzyjający ekologii i utrzymaniu wartości budynku

Przyszłościowe rozwiązanie w postaci centrali Zehnder ComfoBox lub rekuperatorów Zehnder Comfoair jest proekologiczne, gdyż pozwala na korzystanie z odnawialnych źródeł energii i uniezależnienie się od zawirowań na rynku gazowym i naftowym. Ponadto rozsądne czerpanie z zasobów energii odnawialnej ogranicza zużycie paliwa węglowego oraz, co się z tym ściśle łączy – emisję CO2. Dlatego stosując tę technologię przyszłości zyskamy nie tylko my i nasz dom, ale też środowisko.

Kolejna korzyść, którą możemy się cieszyć, to utrzymanie i wzrost wartości nieruchomości. Dzięki kontrolowanemu ograniczeniu wilgotności powietrza unikniemy powstawania groźnych dla budynku grzybów pleśniowych, obniżających jego wartość i uszkadzających bryłę. Tym samym nie stracimy na ponownej sprzedaży nieruchomości.

Nowym trendem jest podwyższanie wartości budynku przez takie skonstruowanie samej bryły, elementów wyposażenia i infrastruktury technicznej by uzyskać minimalne zużycie energii na metr kwadratowy powierzchni co staje się szczególnie interesujące w świetle wprowadzanych przez Ministerstwo Infrastruktury dofinansowania do budowy domów niskoenergetycznych.

Szerokie zastosowanie – do nowopowstających i modernizowanych budynków

Z myślą o różnym zastosowaniu Zehnder oferuje dwa rodzaje systemów dystrybucji powietrza, w zależności od wymagań danego obiektu. W przypadku budynków modernizowanych opracowano rozwiązanie Zehnder OnFloor, polegające na dostarczaniu świeżego powietrza przez spłaszczone, owalne kanały umieszczone w podłodze w warstwie izolacyjnej. Natomiast Zehnder InFloor to kanały o przekroju okrągłym, rozłożone bezpośrednio w betonie – rozwiązanie jest stosowane w nowych budynkach.

Obydwa warianty systemu umożliwiają szybki i bezproblemowy montaż, łatwo można je konserwować, gwarantują ciche i bezproblemowe działanie oraz efektywną wymianę powietrza, i co ważne doskonale integrują się z bryłą budynku. Wygląd instalacji przypomina ośmiornicę – centrala wentylacyjna z tłumikami i rozdzielaczem to „głowa” systemu, dzięki takiemu układowi unikamy przenoszenia pogłosów między pomieszczeniami.  Kanały wentylacyjne systemu Comfo Pipe wykonane są z najwyższej jakości tworzywa – polietylenu charakteryzującego się lekkością, odpornością na chemikalia, rozciąganie oraz zdającego egzamin w pracy w temperaturze od -25°C do +60°C, mają też certyfikację higieniczną europejskiej agencji SHK i polskie dopuszczenia PZH na cały system a nie jedynie na rury – wyjaśnia Jerzy Stosiek.

Gładka powłoka wewnątrz kanału niweluje straty cieśnienia, także przy przepływie sporych mas powietrza (50 m3/h na kanał). Zmniejsza także osadzanie się kurzu i ułatwia czyszczenie kanałów w razie potrzeby czyszczenia po wykonaniu budowy. W przeciwieństwie do systemu trójnikowego, ten system daje możliwość 100% dostępu przez użytkownika czy serwisanta do każdego elementu, co pozwala na zachowanie pełnej higieny.

System wentylacji z centralą Zehnder Comfoair czy wielofunkcyjna Centrala ComfoBox to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Zyskamy nie tylko wyjątkowy komfort w mieszkaniu, ale wyraźnie zaoszczędzimy na kosztach użytkowania.

Leave a Reply