Trzy modele grzejników konwekcyjnych – ogrzewanie elektryczne

Najtańszym sposobem przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne jest konwekcja, która opiera się na cyrkulacji powietrza. Grzejniki promieniujące i radiacyjne są bardziej zaawansowane technologiczne, ale i droższe. Pojedyńczymi konwektorami podczas zimy można dogrzewać chłodniejsze pomieszczenia (jako dodatek do systemu C.O. z tradycyjnych grzejników), ale mogą też tworzyć samodzielną sieć grzewczą.

Konwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to zwane cyrkulacją umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia. Emisja ciepła tych urządzeń uwzględnia również wszystkie gratisowe kalorie ciepła, jakie docierają do danego pomieszczenia (ciepło słoneczne, ciepło ludzkiego ciała, itp.).

Atlantic Polska sp. z o. o. posiada w ofercie trzy modele elektrycznych grzejników konwekcyjnych tj. F17 z termostatem mechanicznym, F117 i F18 (dwa ostatnie posiadają termostat elektroniczny). Wszystkie 3 modele posiadają niskotemperaturowy element grzewczy z dyfuzorem aluminiowym, który nie wysusza nadmiernie powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu oraz 3 zakresy pracy temperatur tj. Komfort (10-28 stop. C), Eko (temperatura Komfort pomniejszona o 3,5 stop. C) i Antyzamarzanie (7 stop.C). Warto dodać, że konwektory te zostały skonstruowane w sposób przyjazny dla dzieci. Mają funkcję blokady ustawień termostatu, która eliminuje możliwość ingerencji dziecka w uprzednio nastawioną wartość temperatury. Daje pewność, że „zabawa” grzejnikiem nie spowoduje przestawienia jego temperatury. Zaokrąglone brzegi chronią natomiast przed narażeniem dziecka na kontakt z ostrymi kantami, które mogłyby spowodować urazy.

fot. Atlantic Polska

Model F17 dostępny jest w 5 wersjach mocy, od 1 000 W do 2 500 W, a cena waha się między 303 zł, a 471 zł. Posiada specjalnie ukierunkowany wylot powietrza, przewód elektryczny zakończony wtyczką Euro oraz automatyczny bezpiecznik termiczny. Bardziej zaawansowany technologicznie jest model F117, który ma możliwość bezpośredniej instalacji programatora Chronopass i pokrętło temperatury wyskalowane w °C. Podobnie jak poprzedni dostępny jest w takich samych wersjach mocy, a jego cena jest tylko nieznacznie wyższa (grzejnik F117 o najniższej mocy, 1000 W można kupić za 332 zł, 2 500 W natomiast za 481 zł).

fot. Atlantic Polska

Ostatni z grzejników konwekcyjnych od Atlantic Polska, F18 jest do wyboru w zależności od kształtu. Jest dostępny w tradycyjnym kształcie, ale również w wersji wysokiej lub podłużnej listwy (pasuje wtedy do niskich pomieszczeń i do pokoi na poddaszu, gdzie są ściany pod skosem). F18 modele Classic i Wysoki dostępne są w 4 wersjach mocy (od 500 W do 2 000 W), a ich ceny wynoszą od 369 zł do 467 zł (Classic) oraz od 503 zł do 654 zł (Wysoki). Z kolei efektowny model Listwa podłużna jest wyprodukowany w wersji 500 W (568 zł) i 1 000 W (656 zł).

fot. Atlantic Polska

Elektryczny grzejnik konwekcyjny może być dodatkiem do systemu C.O. podczas zimy, a więc można go kupić i zainstalować w pokoju, w którym jest chłodniej, gdzie centralne ogrzewanie z tradycyjnych grzejników potrzebuje wsparcia. Jednak model F18 może też tworzyć samodzielne sieci grzewcze, gdyż w dzisiejszych czasach ogrzewanie całego domu na prąd jest coraz bardziej popularne.

Leave a Reply