Sterowanie ogrzewaniem: inteligentne zarządzanie temperaturą

Wahania temperatur w dzień i w nocy powodują, że tradycyjne metody grzewcze często przyczyniają się do strat energii wynikających ze zbędnego przegrzewania pomieszczeń, lub też do dyskomfortu z powodu ich niedogrzania. Inteligentne zarządzanie temperaturą pozwala na pełną optymalizację systemu, który potrafi dodatkowo dostosować się do aktualnych warunków atmosferycznych, dzięki czujnikom temperatury zewnętrznej.

Współczesne programowalne termostaty posiadają różne tryby pracy, często z możliwością dopasowania do dnia tygodnia. Jednak wykorzystanie w pełni ich potencjału jest możliwe dopiero po wpięciu ich do centralnego systemu sterowania, np. TaHoma, w technologii io-homecontrol. Ta integracja pozwala na dopasowanie temperatury w pomieszczeniach w zależności od obecności mieszkańców, od ich indywidualnych potrzeb i wymagań w określonej porze dnia.

W domach są takie miejsca, które wykorzystywane są rzadziej niż pozostałe strefy lub też bardzo sporadycznie, na przykład pomieszczania gościnne. Inteligentny system wykrywając dłuższą nieobecność, przełącza ustawienie temperatury z trybu komfortowego na oszczędność energii lub też może wyłączyć ogrzewanie całkowicie. Straty ciepła minimalizowane są także, kiedy chcemy na przykład przewietrzyć mieszkanie. System wykrywa otwarte drzwi lub okna i wówczas wyłącza piec – podkreśla Cezary Krupa, Product Marketing Manager Somfy Sp. z o.o.

©Somfy

Ogrzewaniem możemy również sterować godzinowo. Kiedy kładziemy się spać ogrzewanie się zmniejsza. Z  kolei nad ranem tuż przed naszą pobudką system aktywuje ogrzewanie np. w sypialni i w łazience, by uprzyjemnić nam początek dnia. Dzięki indywidualnym ustawieniom temperatury dbamy o zdrowszy sen i zwiększamy komfort odpoczynku.
Również podczas naszego powrotu z pracy do domu, inteligentny system odpowiednio wcześniej uruchomi ogrzewanie.  W każdym momencie możemy także zdalnie zmienić czas aktywacji ogrzewania dzięki aplikacji TaHoma, na smartfonie lub tablecie. Jest to przydatna funkcja wówczas gdy wracamy do domu wcześniej lub też później niż zakładaliśmy.

Inteligentny system potrafi także korzystać z warunków atmosferycznych. Kiedy na przykład po jednej stronie domu jest silne nasłonecznienie, które podnosi nam temperaturę wewnątrz pomieszczenia, system dostosowuje się i wyrównuje temperaturę grzania – dodaje Cezary Krupa.

©Somfy

Centralny system zarządzania umożliwia sterowanie nie tylko termostatem, ale również roletami, które tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas dodatkowo przed nocnym chłodem czy wiatrem. Kiedy system odnotuje chłodniejszą temperaturę na zewnątrz o zachodzie słońca, może opuścić rolety do połowy aby na przykład po 15 minutach zamknąć je całkowicie, izolując okno jak najwcześniej przed utratą ciepła.

©Somfy

Leave a Reply