Promiennikowe panele sufitowe i ścienne – grzeją i chłodzą

Kiedy wybieramy system ogrzewania i chłodzenia, głównym kryterium jest energooszczędność. Zehnder wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom oferując komfortowe i energooszczędne rozwiązania – wydajne promiennikowe panele sufitowe i ścienne Zehnder Nestsystems. Działają one w dwojaki sposób łącząc w sobie zarówno  funkcje ogrzewania, jak i chłodzenia. Dla właścicieli domów to inwestycja, która nie tylko się zwraca, ale również podnosi wartość nieruchomości.

Oszczędność przede wszystkim

Stale rosnące koszty energii skłaniają właścicieli domów jednorodzinnych do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć jej zużycie. System ogrzewania i chłodzenia firmy Zehnder umożliwia znaczne oszczędności na tym polu. W porównaniu z tradycyjnymi systemami Nestsystem pozwala zaoszczędzić 30% energii, utrzymując jednocześnie przyjemny komfort otoczenia. Przy zastosowaniu dodatkowego układu rekuperacji można osiągnąć ograniczenie strat energii nawet o 50%. Energooszczędność systemu wynika z istoty promieniowania cieplnego – temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest dzięki działaniu promienników wyższa w okresie zimowym niż  temperatura otaczającego powietrza, gdyż energia promieniowania jest zamieniana na ciepło dopiero przy bezpośrednim kontakcie z ciałem ludzkim lub innym przedmiotem. Dzięki promiennikowym panelom zamontowanym na suficie czy ścianie, ciepło dociera równomiernie do całej powierzchni pomieszczeń, zapewniając w nich komfortowy i optymalny klimat. Koszty można także ograniczyć dzięki zastosowaniu niskoparametrowych źródeł ciepła, jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła. Zehnder Nestsystems, może pracować w zimie przy parametrach 35-420C, w lecie jest w stanie zapewnić komfort przy wyższych parametrach wody chłodzącej 15-180C.

Kompleksowość działania zintegrowana w jednym systemie

Promiennikowe panele sufitowe działają na takiej samej naturalnej zasadzie promieniowania jak słońce, i co należy podkreślić, łączą w jednym systemie funkcje: ogrzewania, chłodzenia i regulacji wilgotności. – Sposób działania jest prosty i efektywny. Najpierw promienniki są nagrzewane ciepłą wodą, aby następnie emitować energię do otoczenia. Nawet jeśli zamocujemy system na wysokości 30 metrów zapewni on ciepło przy podłodze, ponieważ jego emisja nie wymaga używania powietrza jako nośnika energii, zaś oddziałuje bezpośrednio na ludzkie ciało lub przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Z tego względu Nestsystems jest jednocześnie efektywny i oszczędny oraz zapewnia pełny komfort cieplny w budynku – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.

W przypadku chłodzenia promienniki działają analogicznie jak podczas ogrzewania. Przez sufit chłodzący przepływa zimna woda. Z kolei osoby i przedmioty emitują ciepło poprzez promieniowanie ku górze. Również ciepłe powietrze z pomieszczenia odprowadzane jest w kierunku sufitu chłodzącego. Potem już schłodzone spływa z powrotem do wnętrza pomieszczenia.

Czysty i zdrowy system

Ze względu na to, że większość życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach bardzo ważne jest zapewnienie w nich odpowiedniego klimatu (jakość powietrza i odpowiednia temperatura). Ma on istotny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników ciepło generowane przez panele promiennikowe Nestsystems minimalizuje cyrkulację powietrza, eliminując tym samym rozprzestrzenianie się w domu kurzu i zanieczyszczeń. – Tę zaletę docenią nie tylko alergicy uczuleni na kurz, ale wszyscy domownicy. Ponieważ czyste powietrze ma dobroczynny wpływ na koncentrację, efektywność pracy, a także zdrowy sen. Pamiętajmy, że mniej kurzu oznacza również mniej sprzątania – ten fakt na pewno ucieszy niejedną panią domu – dodaje Jerzy Stosiek.

Więcej przestrzeni w dobrym stylu

Opatentowana technologia Zehnder Nestsystems łączy w sobie nie tylko efektywność grzewczą i komfort, ale również wychodzi naprzeciw obowiązującym we współczesnej architekturze trendom. Dziś sposób aranżacji wnętrz skłania się w stronę minimalizmu – pomieszczenia muszą być przestronne, jasne i czyste, bez zbędnych przedmiotów. Zehnder Nestsytems doskonale wypełnia te założenia, ponieważ może być instalowany na suficie lub ścianie, gdzie pełni też funkcję zabudowy współtworząc izolację termiczną i zastępując tynk. Tym samym cechuje go niemal zerowa ingerencja w przestrzeń mieszkalną.

 

Leave a Reply