Ile prądu zużywa płyta grzewcza?

W nowoczesnych kuchniach korzystamy z wielu ciekawych rozwiązań. Jedną z ciekawszych opcji jest płyta grzewcza, która cieszy się coraz większą popularnością na rynku. Niezawodne płyta ma wiele zalet – jest łatwa w obsłudze i pozwala zachować komfort podczas gotowania. Przed wyborem indukcji często zastanawiamy się, ile energii rocznie zużywa ten sprzęt. Czy użytkowanie płyty indukcyjnej jest ekonomiczne? Ile prądu zużywa urządzenie? O czym warto wiedzieć?

Ile prądu zużywa indukcja?

Pamiętajmy o tym, że ilość zużytej energii elektrycznej jest zależna od wielu czynników. Trzeba mieć na uwadze fakt, jaki jest pobór energii danego sprzętu. Zazwyczaj ta wartość waha się między 4 a 7 kWh. Szczegóły warto sprawdzić bezpośrednio na wybranym modelu płyty grzewczej. Jak dokonywane są obliczenia? Musimy poznać podstawowe parametry, takie jak:

  • cena prądu,
  • czas użytkowania urządzenia,
  • moc wykorzystywanego palnika.

Dzięki temu możemy sprawnie wykonać obliczenia. Zamieniamy moc palnika z W na kWh. Następnie mnożymy moc przez czas użytkowania płyty. Otrzymujemy pobór mocy, który następuje podczas przygotowania posiłku. Konieczne jest też sprawdzenie, jaka jest cena prądu za kWh. Cenę mnożymy przez obliczony wcześniej pobór mocy. W efekcie można otrzymać informację o tym, jakie koszty poniesiemy w trakcie gotowania w danym czasie i przy danej mocy palnika. Te same czynności można wykonać dla innych zadań, jakie wykonujemy z użyciem płyty. Po obliczeniu kosztów warto pomnożyć je przez liczbę dni w roku. Rezultatem są wyniki wskazujące na przybliżone koszty gotowania posiłków  w ciągu roku.

Pobór energii

Powyższe wyliczenia są jedynie przykładowe i pozwalają nam w przybliżeniu określić ilość zużywanej energii przez płytę indukcyjną. Oczywiście trzeba mieć na uwadze także inne czynniki, które mają wpływ na koszty. Chodzi tutaj o wykorzystywaną moc grzania, pobór mocy danego palnika i ilość zajętych miejsc na indukcji. Co ciekawe, istnieje kilka metod, które pozwalają obniżyć ponoszone koszty. Dobrym rozwiązaniem jest wybór nowoczesnych urządzeń, które są zgodne z aktualnymi standardami. Słabsze palniki potrzebują więcej czasu, aby dawać określoną efektywność. Są zatem mniej ekonomiczne i marnują czas domowników.

Co jeszcze jest ważne?

Nie zapominajmy o tym, aby przyrządzać ilości jedzenia zgodnie z zapotrzebowaniem domowników. Poza tym, korzystajmy z odpowiednich garnków, które zatrzymują ciepło i skracają czas gotowania. Nie bez znaczenia jest gotowanie pod przykryciem. Dzięki temu dania będą szybciej gotowe, a my zaoszczędzimy energię urządzenia. Poza poborem energii, na uwadze warto mieć liczne zalety związane z użytkowaniem płyty indukcyjnej. Nie musimy kupować butli gazowej, mamy ogromną wygodę w gotowaniu i łatwo możemy wyczyścić palniki. Ten tytuł Ile prądu zużywa płyta grzewcza? dostępny pod adresem http://www.digest.com.pl/plyta-grzewcza. Nie bez powodu płyty grzewcze cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wielu polskich domach. Coraz chętniej stawiamy na innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie.

Jak widać, pobór prądu przez płytę grzewczą zależy od wielu czynników. Podczas wyboru urządzenia, trzeba pamiętać o doskonałej jakości i znanej marce. Producenci bez przerwy poszerzają asortyment, dając nam wiele możliwości. Wbrew pozorom płyty grzewcze nie muszą kojarzyć się z dużym poborem energii. W  ostatecznym rozrachunku uzyskujemy wiele zalet, które warto docenić. To sprzęt niezawodny i łatwy w użytkowaniu, który pozwoli nam sprawnie przygotowywać dania dla rodziny.

Leave a Reply