Złączki – szczelne połączenie rur

Wykorzystując niezwykłe właściwości rur PE-Xa, firma Uponor zaprojektowała innowacyjny system złączek z polietylenu sieciowanego o zwiększonej sile obkurczania, które nawet w niskich temperaturach zapewniają szczelne połączenie rur. Opatentowane rozwiązanie z efektem pamięci kształtu istotnie ułatwia i przyspiesza prace instalacyjne.

Szybkie dopasowanie kształtu, ergonomiczna budowa, czytelne oznaczenia i bogata kolorystyka to cechy wyróżniające nowe pierścienie Uponor Q&E Evolution. Rozwiązanie opracowane w oparciu o badania potrzeb instalatorów na całym świecie pozwala zracjonalizować montaż instalacji, poprzez przyspieszenie czasu montażu i ograniczenie ilości zużywanych elementów. Nowa, ergonomiczna budowa ze stoperem oraz odpowiednio wyprofilowanymi powierzchniami pozwala zrealizować każde połączenie. Do bezpiecznego, szczelnego i trwałego wykonywania połączeń wystarczą rury PE-Xa, pierścienie Q&E Evolution oraz poręczne akumulatorowe narzędzie rozszerzające Quick&Easy M12.

Pierścienie Q&E Evolution
Fot. Uponor

Przemyślana innowacja

Prace nad szybką i trwałą metodą łączenia rur rozpoczęły się w firmie Uponor już we wczesnych latach 90. Efektem przeszło dekady ulepszeń, ustalanych w porozumieniu z instalatorami, jest pierścień Q&E Evolution, który jeszcze lepiej wykorzystuje wysoką elastyczność materiału PE-Xa. Nawet w temperaturze -10°C połączenie wykonane za jego pomocą uzyskuje szczelność już w 40 minut! Z jednej strony pierścienia umieszczono stoper, który zapewnia bezpieczne oraz pewne łączenie. Pierścień został wyprofilowany w sposób umożliwiający bezproblemowy i bezkolizyjny montaż z użyciem trójnika. Odpowiednio tłoczona powierzchnia sprawia, że złączki Q&E Evolution są niezwykle poręczne, a duże piktogramy informują o średnicy elementu oraz pokazują kierunek montażu. Pierścienie Q&E Evolution dostępne są obecnie w czterech średnicach: 16, 20, 25 i 32 mm. Produkty o wymiarach 16-25 mm występują w trzech kolorach: białym, niebieskim i czerwonym, natomiast pierścień o średnicy 32 mm – białym.

Pierścień Q&E Evolution jeszcze lepiej wykorzystuje wysoką elastyczność materiału PE-Xa
Fot. Uponor

Profesjonalny asystent

Nieskomplikowany montaż pierścieni Q&E Evolution gwarantuje ponadto dedykowane narzędzie rozszerzające Q&E M12. Mechanizm uruchamiany jednym przyciskiem rozszerza złączkę w zaledwie 10 sekund, czyli czterokrotnie szybciej niż stosowane dotychczas modele. Kątowa budowa narzędzia znacznie ułatwia rozszerzanie rur z pierścieniem Q&E w trudno dostępnych miejscach. Dzięki kompaktowej budowie, niewielkiej wadze (2,2 kg) i wysokiej wydajności akumulatora, Q&E M12 stanowi niezwykle ergonomiczne rozwiązanie.

Leave a Reply