Ochrona przeciwpożarowa: innowacyjny system sygnalizacji pożaru

Pożar w magazynie czy hali przemysłowej prawie zawsze prowadzi do zachwiania pozycji przedsiębiorstwa na rynku.   Po utracie mienia o dużej wartości, będącej głównym przedmiotem działalności, firma może już nigdy nie odbudować wcześniejszej kondycji.

Ryzyko wystąpienia pożaru w budynkach produkcyjno-magazynowych jest przy tym bardzo duże. Dzieje się tak głównie ze względu na składowanie dużej ilości palet i kartonów, które mogą stać się zarzewiem ognia, czy też potrzebnych do produkcji łatwo palnych surowców, cieczy i gazów.

Centrala Protec 6400 przeznaczona jest dla budynków o dużej kubaturze, fot. D+H Polska

Efektywny system sygnalizacji pożaru, który zapewni wczesne wykrycie pożaru i zaalarmuje o zagrożeniu powinien być ważnym elementem wyposażenia każdego magazynu i hali przemysłowej. Tylko taki ograniczy szkody i szybko poinformuje straż pożarną. Innowacją w ochronie przeciwpożarowej jest system Protec, charakteryzujący się wysoką odpornością na fałszywe alarmy, precyzyjną lokalizacją zdarzenia pożarowego i dużą elastycznością w zakresie podłączenia elementów pętlowych. System Protec to znane i cenione ze swej wysokiej jakości i niezawodności rozwiązanie, od lat stosowane w krajach Zachodniej Europy, które firma D+H przeniosła na grunt polski. Centrale Protec przeszły pozytywnie proces certyfikacji i posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP.

System Protec składa się z interaktywnej, cyfrowej i adresowalnej centrali sygnalizacji pożarowej oraz szerokiej gamy urządzeń peryferyjnych – czujek ciepła, optyczno-termicznych, z dodatkowym sensorem CO, zasysających Cirrus Pro i samokalibrujących się czujek liniowych. Dla budynków o małej i średniej kubaturze, takich jak: hotele, biura, sklepy, szkoły, magazyny, obiekty zabytkowe dedykowana jest łatwa w instalacji i eksploatacji centrala Protec 6100. Natomiast dla dużych obiektów – zakładów przemysłowych, hoteli, biurowców, lotnisk czy szpitali przeznaczona jest centrala Protec 6400, charakteryzująca się łatwością adresowania i konfiguracji, precyzyjną lokalizacją zdarzenia pożarowego i pełną kontrolą obiektu z dowolnego miejsca.

Centrala Protec 6100 dla małych I średnich obiektów, fot. D+H Polska

System Protec umożliwia transmisję dużej ilości informacji, a równocześnie bardziej szczegółowych niż w przeszłości, przy zastosowaniu systemów analogowych. Centralę można zaprogramować według różnych trybów pracy, uwzględniających funkcję obiektu oraz panujące w nim specyficzne warunki środowiskowe. Czujki Protec potrafią rozpoznawać czynniki kwalifikujące się jako zdarzenia pożarowe i odróżnić je od czynników powodujących fałszywe alarmy. Z tego powodu system doskonale sprawdza się w trudnych warunkach środowiskowych.

Leave a Reply