Czym są inteligentne instalacje elektryczne?

Technika idzie nieustannie do przodu. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak inteligentne instalacje pozwala znacząco poprawić komfort życia mieszkańców. Czym dokładnie są takie instalacje?

Inteligentny dom

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań jest wykorzystywane podczas budowy domów jednorodzinnych, jak i dużych osiedli. Inteligentne instalacje elektryczne są jednym z nich. W dużym uproszczeniu — takie rozwiązania pozwalają wygodnie zarządzać całym domem z poziomu aplikacji w telefonie. Można je zastosować np. do obsługi ogrzewania. Dzięki temu można sterować temperaturą we wszystkich pomieszczeniach i zmieniać ją, nawet gdy jest się poza domem. Przykładowo, gdy rodzina wyjeżdża na dłuższy czas zimą, może ustawić minimalną temperaturę ogrzewania, a bezpośrednio przed powrotem zwiększyć ją do takiej, w której czuje się komfortowo. Inteligentne instalacje mogą obsługiwać oświetlenie, sprzęty domowe — takie jak np. odkurzacz, system alarmowy czy zamykania lub otwieranie drzwi.

Czy warto wykorzystać inteligentne instalacje przy budowie swojego domu?

Obecnie coraz więcej inwestycji posiada inteligentne instalacje. Decydują się na nie zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i deweloperzy przy budowie osiedli mieszkaniowych. System smart home w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy innych miastach staje się już powoli normą w dobrej klasy inwestycjach. Pozwala on znacząco wpłynąć na koszty utrzymania mieszkania, ponieważ umożliwia szybką reakcję w sytuacjach takich jak pozostawienie włączonego światła czy sprzętu rtv na czas wyjazdu, czy zbyt mocno rozkręcone ogrzewanie pod nieobecność właścicieli. Dodatkowo pozwala zwiększyć komfort i bezpieczeństwo. Umożliwia bezproblemowe wejście do mieszkania bez klucza, poprzez wykorzystanie aplikacji. W połączeniu z systemem alarmowym inteligentna instalacja pomaga na bieżąco monitorować sytuację w domu, nawet będąc na drugim końcu świata. W porę również poinformuje o zagrożeniu pożarem lub wystąpieniu zadymienia.

Leave a Reply