Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Coraz niższe temperatury za oknem to wyraźny sygnał, że warto zacząć przygotowania do pory grzewczej. W przeddzień Pierwszego Dnia Jesieni podpowiadamy jak przeprowadzić obserwację funkcjonowania urządzeń, by zyskać pewność, że w czasie największych mrozów będą one działać bez zarzutu.

Jeszcze zanim niskie temperatury i niesprzyjająca aura zagoszczą u nas na dobre, warto upewnić się czy urządzenia grzewcze i instalacja są gotowe do wytężonej pracy. Działania zwykle rozpoczynamy od oczyszczenia elementów z kurzu, szczególnie w szczelinach i załamaniach. Pozwoli to na sprawną cyrkulację powietrza i wyeliminuje ryzyko rozprzestrzeniania się brudu po mieszkaniu, wpływającego negatywnie na samopoczucie osób z alergiami. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie wolnej przestrzeni wokół grzejnika tak, aby mieć pewność, że zbędne przedmioty nie zaburzają przepływu ciepła. Dotyczy to nie tylko mebli czy roślin, ale również firan.

fot. Grupa Armatura

Zweryfikuj stan techniczny

Nawet jeśli wymiana grzejników przed sezonem grzewczym nie była konieczna, warto sprawdzić skuteczność działania zaworów i głowicy. – Wysoki komfort i efektywne wykorzystanie ciepła zapewnią modele termostatyczne. Automatyczna armatura sterująca pozwala na ograniczenie poziomu zużywanej energii nawet o kilkadziesiąt procent – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wiąże się to przede wszystkim z funkcją głowicy, umożliwiającą zapamiętywanie ustawionych parametrów. Należy jednak wspomnieć, że optymalne działanie gwarantuje tylko odpowiednio dobrany zestaw elementów. Ich kompatybilność sprawdzimy dzięki informacjom o danych technicznych, udzielanym przez producenta – dodaje ekspert.

Odpowietrzanie krok po kroku

Głośna praca – bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub nierównomierne oddawanie ciepła. Kiedy tuż po rozpoczęciu grzania zauważymy niepojące oznaki w działaniu urządzeń, może być to sygnał, że wymagają one odpowietrzenia. W nowych modelach przeprowadzenie tego procesu jest proste i nie wymaga pomocy specjalisty. – Po zamknięciu dopływu wody, przekręcamy pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do wyczuwalnego oporu, ustawiając zawór grzejnikowy w pozycji zamkniętej. Następnie kierujemy wylot otworka spustowego odpowietrzacza do dołu i podkładamy pod niego pojemnik na wyciekającą wodę – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Odkręcamy śrubkę odpowietrzacza przy pomocy klucza lub wkrętaka płaskiego, aż do momentu wydobycia się nadmiaru powietrza – dodaje. Gdy usuniemy całe zalegające powietrze i zauważymy wyciekanie wody, zakręcamy śrubę i dokładnie wycieramy grzejnik. Po zakończeniu procesu, odkręcamy zawór i sprawdzamy, czy nie naruszyliśmy szczelności urządzenia. Takie przygotowanie zapewni efektywne działanie przez cały sezon. O czym jeszcze warto pamiętać?

Sprawdź budynek i rachunki

Aby mieć pewność, że na efekty pracy grzejników nie wpływają czynniki zewnętrzne, warto sprawdzić stan techniczny domu lub bloku. Weryfikacja powinna obejmować szczelność okien i drzwi, ocieplenie budynku oraz poziom wilgoci, szczególnie w przypadku elementów izolacyjnych. Jeśli parametry te utrzymują się w normie, warto przeprowadzić dokładną analizę kosztów, dokonaną w oparciu o rozliczenia z ubiegłego sezonu grzewczego. Przydatne może okazać się porównanie wysokości opłat z rachunkami właścicieli mieszkań o podobnej powierzchni, rozkładzie i instalacji grzewczej. Jeśli koszty przekraczają normy, a nie jest to wynikiem nieszczelności okien lub źle ocieplonego budynku, wymiana grzejników może mieć znaczący wpływ na oszczędności.

Leave a Reply