Szczelne okna i drzwi. Jak zachować ciepło w domu?

Niższa temperatura za oknem nie dziwi, w przeciwieństwie do chłodu w mieszkaniu. Jeśli da się go odczuć to znak, że czas zadbać o termoizolację i przypomnieć dobre nawyki. Zachowamy ciepło w domu i pieniądze w portfelu.

Nawet 75% energii w gospodarstwie domowym zużywamy na ogrzewanie. By ograniczyć zużycie bez konieczności przebywania w chłodzie, należy przywiązać większą wagę do minimalizacji strat ciepła. To ucieka różnymi drogami: nie tylko przez nieszczelne okna, ale również przez dach. Strata ciepła w tym miejscu może wynosić aż 25 %! By ją ograniczyć, warto zainwestować w dobrą wełnę mineralną lub szklaną – materiał o korzystnych parametrach technicznych i niewielkim ciężarze jest wybierany najczęściej. W przypadku stropodachów, lub innych miejsc trudnodostępnych, ocieplenie można wykonać także metodą natryskową.

Okna i drzwi

Za głównego „winowajcę” straty ciepła uznaje się okna. Ubytek, podobnie jak w przypadku dachu, może sięgać 25 % – najczęstszą przyczyną tego stanu są niskiej jakości i nieszczelne okna. Na ich właściwości izolacyjne wpływ mają szyby, ramy i uszczelki. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór okna energooszczędnego, składającego się z wielokomorowej ramy okiennej o szerokości zabudowy 70-90 mm oraz szyby zespolonej, składającej się z pakietu dwu- lub trzyszybowego,  zapewniającej niski współczynnik przenikania ciepła Uw poniżej 0,7 W/m2*K.

To kosztowna inwestycja – pozostają inne, prostsze rozwiązania. Przede wszystkim należy sprawdzić, którędy ucieka ciepło przesuwając rękę wzdłuż krawędzi okien. Szpary pomiędzy ramą a skrzydłem można zlikwidować  naklejając dodatkowe samoprzylepne uszczelki okienne.

W podobny sposób ciepłe powietrze ucieka przez szczeliny między progiem a dolną krawędzią drzwi. By temu zapobiec, warto wybrać automatyczne uszczelki opadające z mechanizmem regulacji i równomiernego opadania na całej długości. Regulacja wysuwu
i dopasowania do podłoża ograniczy przenikanie zimnego powietrza i dobiegający z zewnątrz hałas – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele. – W przypadku drzwi wejściowych do domów warto stosować specjalistyczne progi drzwiowe o zwiększonej izolacyjności termicznej wraz z systemowymi profilami podwalinowymi. Profile te, wykonane z twardego styroduru, pozwalają skutecznie uniknąć mostków termicznych i poprawnie zamontować ościeżnicę w otworze drzwiowym.

Ekspert dodaje, że w przypadku domków jednorodzinnych należy zwracać również na niedomknięte drzwi – np. te wychodzące na garaż lub ogród. Tutaj mogą pomóc rozwiązania stosowane w budynkach publicznych, takie jak samozamykacze drzwiowe np. marki Startec.

Zimne ściany

Kolejny element konstrukcji domu i mieszkania, który naraża na szwank nasze portfele, to ściany. Największe powierzchnie mogą powodować też największe straty ciepła, sięgające nawet 30%. W przypadku budynków już istniejących, zwłaszcza wybudowanych w technologii tradycyjnej bez warstwy ocieplenia, warto zdecydować się na ocieplenie płytami styropianowymi lub z wełny mineralnej.

Nadmierną stratę ciepła powodują także złe nawyki – najpoważniejszym „grzechem” jest nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń. Wietrząc mieszkanie nie należy zapominać o podstawach: pomieszczenia wietrzymy przez 5-10 minut przy szeroko otwartych oknach i wyłączonych kaloryferach. Długotrwałe wietrzenie przy uchylonych oknach i włączonych grzejnikach spowoduje jedynie wywietrzenie portfela z pieniędzy – ponowne nagrzanie wychłodzonych ścian potrzebuje czasu i energii. Natomiast wyeliminowanie strat ciepła spowodowanych przez wentylację grawitacyjną jest praktycznie niemożliwe bez zastosowania wentylacji mechanicznej w układzie zamkniętym, najlepiej z odzyskiem ciepła. Należy przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że proste zasłanianie lub zatykanie kanałów wentylacyjnych w budynku powoduje, że pozostająca w pomieszczeniach para wodna podwyższa wilgotność i jest jedną z przyczyn pojawienia się pleśni na ścianach.

Przywiązanie odpowiedniej wagi do kwestii termoizolacji zaprocentuje nie tylko cieplejszym mieszkaniem, ale także oszczędnościami. Należy o tym pamiętać już na etapie projektowania – inwestycja w odpowiednie materiały zwróci się wyjątkowo szybko.

Leave a Reply