Jak chronić instalację centralnego ogrzewania?

Początek sezonu grzewczego to dla niektórych osób czas przykrych niespodzianek. Korozja, kamień, nieszczelne zawory albo po prostu leciwa instalacja, która właśnie odmówiła współpracy to tylko niektóre problemy, które mogą spotkać każdego użytkownika centralnego ogrzewania.

Z większością kłopotów można sobie poradzić w łatwy sposób, jeśli zadziała się odpowiednio szybko lub najlepiej będzie się im regularnie zapobiegać.


Korozja elementów instalacji c.o.

Jednym z najczęstszych problemów z instalacją c.o. jest korozja powodująca nieszczelności. Może to dotyczyć wszystkich elementów instalacji – kotłów, grzejników, rur czy zaworów. Głównym czynnikiem powodującym korozję jest wypełniająca instalację woda niespełniająca odpowiednich wymogów. Innym bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest tlen rozpuszczony w wodzie, który utleniając żelazo w elementach instalacji, powoduje powstawanie rdzy. Oczywiście w wodzie zawsze znajduje się tlen, ale jego niewielka ilość nie zaszkodzi instalacji. Problem pojawia się, jeśli woda jest często wymieniana albo instalacja jest nieszczelna i przez to tlen dostaje się do wewnątrz. Każdy grzejnik jest wyposażony w odpowietrznik, który pozwala utrzymać w instalacji odpowiednią ilość gazu. Jednak jeśli instalacja zapowietrza się często, jest to objawem zaawansowanych procesów korozyjnych w instalacjach c.o. W takim przypadku odpowietrzenie grzejników jest doraźnym środkiem, ale nie likwiduje przyczyn powodujących zapowietrzanie.

Jak więc zapobiegać korozji? Na rynku są dostępne inhibitory korozji – środki chemiczne tworzące na powierzchni metali warstwę ochronną.

Ochrona polega na chemicznym absorbowaniu na powierzchni inhibitorów w wyniku zaistnienia procesu elektrochemicznego w wodzie z płynem chroniącym. Działanie preparatu przyczynia się do znacznego spowolnienia procesu korozji – mówi ekspert z firmy Vitcas, producenta środków do ochrony instalacji c.o., m.in. Inhibitora Korozji do Instalacji C.O. Vitcas.

Inhibitor nie tylko chroni przed korozją, ale także nie dopuszcza do odkładania się kamienia, tworzenia zgorzeliny, przez co zapobiega głośnej  pracy kotła i zapowietrzeniu grzejników. Jego regularne stosowanie powoduje zmniejszenie zużycia paliwa i sprawia, że ogrzewanie jest bardziej wydajne.

Aby preparat spełnił swoją rolę, musi być stosowany regularnie, co roku. Tylko wtedy warstwa ochronna pozostanie nieprzerwana i będzie skutecznie chronić przed korozją – mówi ekspert z firmy Vitcas.

fot. Vitcas

Czyszczenie instalacji i uszczelnianie przecieków

Inhibitory nie mają działania czyszczącego. Gdy doszło już do korozji lub odłożenia kamienia, należy skorzystać z innych produktów.

Bezkwasowy Regenerator Instalacji i Kotłów C.O. Vitcas BNS skutecznie likwiduje produkty korozji i osady kamienia, co niweluje możliwość wystąpienia awarii – mówi ekspert z firmy Vitcas. Tego typu preparaty pozwalają także wyeliminować jeden z najbardziej uciążliwych skutków zakamienienia i zanieczyszczenia wymiennika ciepła w kotle, jak hałasy, stukanie, bulgotanie. Stosowanie regeneratora nie wymaga płukania.

Jeśli zanieczyszczenia są niewielkie, a głównym problemem jest szlam znajdujący się w instalacji, można wykorzystać środek bazujący na fosforanach, np. Preparat Czyszczący Vitcas CH-SC. Takiego środka warto użyć w przypadku nowych instalacji – będzie skutecznie zapobiegał korozji już od początku. Przyczynia się on do neutralizacji czynników korozyjnych które występują w nowych systemach, tłuszczów i topików stosowanych do zabezpieczenia instalacji, a także kurzu czy pyłu dostającego się do niej podczas montażu.

Niewielkie uszkodzenia instalacji nie muszą powodować konieczności kosztownej i uciążliwej naprawy. Jednak aby takie uszkodzenie nie przerodziło się w poważną awarię, warto zastosować środek, który wyeliminuje nieduże nieszczelności mogące wystąpić w systemach c.o.

W przypadku wykrycia przecieku, którego usunięcie jest utrudnione ze względu na miejsce jego powstania lub gdy jego wyeliminowanie wiązałoby się ze zbyt dużymi kosztami, można zastosować Uszczelniacz Przecieków w Instalacjach C.O. Vitcas CH-LS – mówi ekspert firmy Vitcas. Po zastosowaniu uszczelniacza w miejscu przecieku po od 1 do 24 godzin utworzy się miękka uszczelka. Środek przyczynia się do kumulowania osadów w miejscu wycieku, dodatkowo uszczelniając to miejsce. Uszczelniacz może być stosowany tylko w przypadku przecieków spowodowanych np. korozją, nie można go stosować w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Leave a Reply