Wygoda i niższe koszty ogrzewania w domu? Tak, to proste!

Budowa domu to inwestycja na lata. Brzmi jak banał? Być może, ale faktem jest, że zbyt wiele z podjętych na początku decyzji będzie bardzo długo wpływać na późniejszy komfort życia. Ogrzewanie to jedno z tych zagadnień, które przy odpowiednio przemyślanej inwestycji może przynieść zauważalne i stałe oszczędności. Jak zatem zadbać o ciepło i płacić mniej?

Zastosowanie sterownika TECH

Źródła ciepła

Punktem wyjścia jest dobór źródeł energii przetwarzanej na ciepło. Ogrzewanie elektryczne jest wygodne, ale wiąże się z dużymi rachunkami. Podobnie rzecz ma się z stosowaniem pieców gazowych lub olejowych. Efektywnym i proekologicznym rozwiązaniem są pompy ciepła, które działają na zasadzie naturalnego transferu energii między różniącymi się temperaturą punktami. Ogrzana energia jest kumulowana i wykorzystywana do ocieplenia domu. Wadą tej technologii jest jednak duży koszt początkowy inwestycji.

Najpopularniejszą alternatywą są kotły na paliwo stałe, w których spalać można węgiel, drewno lub pellet. Stosowane powszechnie i stosunkowo rozsądne cenowo rozwiązanie wymaga okresowego zaplanowania zakupu opału. Co ważne – nie musi wiązać się z częstym odwiedzaniem kotłowni, jeśli zastosowane zostaną urządzenia z automatycznym podawaniem paliwa oraz regulatory pracy kotła i instalacji.

Sterowanie ogrzewaniem

Rozwiązania, które pozwalają sterować ogrzewaniem w domu to nie tylko wygoda, ale również realna oszczędność. Przy spalaniu w standardowych kotłach na paliwa stałe powinniśmy uzyskać jak największą ilość ciepła, przy jak najmniejszej ilości odpadów (popiół) i jednocześnie jak najmniejszą ilość ciepła utracić przez komin. Sterowanie procesem spalania jest jednym z najistotniejszych czynników, wpływającym na prawidłową pracę kotła. Odpowiedni dobór takich parametrów, jak ilość paliwa, czy powietrza podawanego do kotła ma bezpośredni wpływ na sprawność energetyczną oraz emisję substancji toksycznych w spalinach. Odpowiedzią na problem dobrej regulacji podczas spalania paliwa są sterowniki posiadające ustawienia zmienne w czasie, dobierane automatycznie przez sterownik. Współpraca kotła z podajnikiem paliwa ze sterownikiem TECH z funkcją zPID (zaawansowany algorytm sterujący pracą kotła pozwalający na zwiększenie oszczędności w spalaniu nawet o 20%) ogranicza do minimum nadzór nad procesem spalania. Zarówno ilość paliwa jak i powietrza dobierane są automatycznie, aby osiągnąć jak najwyższą efektywność spalania, a obowiązkiem użytkownika jest rozpalanie, uzupełnianie opału w zasobniku oraz okresowe czyszczenie popielnika i samego kotła.

Aby ogrzewanie było jeszcze efektywniejsze, trzeba zwracać uwagę na to, aby nie przegrzewać kotła i wykorzystywać dokładnie taką ilość paliwa, jaka potrzebna jest do uzyskania zadanej temperatury. Przez odpowiednie ustawienie parametrów podawania paliwa i powietrza, uzyskać można wydajniejsze spalanie i zadbać o grubość portfela. Zastosowanie sterownika TECH z funkcją zPID  wpłynie pozytywnie na zwiększenie sprawności kotła, a przez to zmniejszenie kosztów związanych z zakupem paliwa. Dodatkowa oszczędność to ekstra fundusze na wakacyjny wypad!
http://www.techsterowniki.pl/

Leave a Reply