Rodzaje i podstawowe zalety włączników dotykowych

Z roku na rok coraz popularniejsze stają się włączniki dotykowe, które służą do sprawnego zarządzania oświetleniem i jednocześnie pełnią funkcję estetyczną. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnych obiektach mieszkalnych. Za najbardziej uniwersalny uznawany jest włącznik dotykowy 230v, przeznaczony do montażu w sypialni, kuchni, łazience, salonie, pokoju dziecięcym, a nawet gabinecie roboczym.

Szeroka paleta rozwiązań

Standardowy włącznik dotykowy 230v działa zawsze w oparciu o technologię przewodzącą (zjawisko indukcji). Oznacza to, że w celu zapalenia światła wystarczy delikatnie przyłożyć palec do płaskiego ekranu z czujnikiem ciepła. Dla porównania klasyczny odpowiednik jest mniej wygodny w codziennym użytkowaniu, gdyż wymaga naciśnięcia pstryczka. Jeśli chodzi o materiał wykonania, to na rynku znajdziemy przede wszystkim egzemplarze szklane, ceramiczne i plastikowe. Te ostatnie są oczywiście najtańsze, ale też najmniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kolejne istotne kryterium podziału to liczba obsługiwanych obwodów. W przypadku jednobiegunowego włącznika dotykowego 230v mamy do czynienia z uruchamianiem bądź przerywaniem fazy w pojedynczym obwodzie elektrycznym. Z kolei model dwubiegunowy pozwala na sterowanie dwoma obwodami o odmiennym napięciu. Omawiane urządzenia różnią się ponadto między sobą designem, rozmiarem, klasą szczelności IP, mocą obciążeniową oraz liczbą przycisków na panelu. Specyficzną kategorię stanowią wersje świecznikowe, umożliwiające kontrolowanie wielu źródeł światła na raz.

Prawdziwy powiew technologicznej świeżości

Włącznik dotykowy 230v jest zaskakująco łatwy w eksploatacji, kompatybilny z rozmaitymi systemami automatyki domowej, niepodatny na szybkie zużycie (w przeciwieństwie do zwykłego modelu mechanicznego), niezawodny w działaniu, wyjątkowo atrakcyjny pod względem wizualnym, dostępny w bogatej gamie kolorystycznej (biały, czarny, beżowy, szary, granatowy, złoty, seledynowy itp.) i przystosowany do ścisłej współpracy ze ściemniaczami, transformatorami, zasilaczami LED czy detektorami ruchu. Pisząc o atutach włącznika dotykowego 230v, nie należy również zapominać o jego bezproblemowej instalacji. Przebiega ona w kilku etapach, do których zaliczamy:

  • całkowite odłączenie zasilania (eliminacja ryzyka porażenia prądem)

  • przymocowanie spodniej części w konkretnym miejscu z wykorzystaniem dedykowanych wkrętów i kołków rozporowych

  • podłączenie kabli zgodnie z instrukcją

  • przymocowanie sondy do obudowy

  • uruchomienie zasilania i przeprowadzenie finalnego testu urządzenia

Leave a Reply