Woda lodowa najlepszą alternatywą dla instalacji!

W przemyśle chłodniczym ciągle szuka się nowych rozwiązań jeżeli chodzi o systemy chłodzące. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dotychczas stosowane rozwiązania są po prostu drogie. Poszukiwana jest ich tańsza alternatywa.

Ciepło generuje problem

W przemyśle ciepło produkowane przez maszyny jest sporym problemem. Jest to związane z możliwością obniżania sprawności maszyn, które w danym czasie pracują. W praktyce więc okazuje się, że urządzenia te nie pracują tak jak powinny. Stąd też w wielu zakładach przemysłowych zakłada się dodatkowe instalacje chłodnicze. Należą do nich chillery. Coraz więcej firm i zakładów zakłada instalacje wykorzystujące wodę lodową.

O co w tym wszystkim chodzi?

Każda instalacja, w której jest chiller wody lodowej – https://chlodnicewody.pl/produkt/cw6200 działa podobnie jak instalacja grzewcza. Różnica polega tylko na tym, że nie używa się w jej obiegu gorącej wody. Wykorzystywana jest woda zimna a więc ta tzw. woda lodowa. Woda ta najczęściej wymieszana jest dodatkowo z jakimiś rozworami np. glikolem. Substancja ta ma około 35% do 40%. Sama woda lodowa działa w opcji parametrów zasilania około 7°C.

Biorąc pod uwagę działania maszyn posiadających taki system chłodzenia warto wspomnieć, że ich podstawą jest chiller wody lodowej. Jest to tzw. źródło chłodu. Są dwa sposoby montażu chillera. Z jednej strony może on być zamocowany w centrali wentylacyjnej, a z drugiej może zostać bezpośrednio podłączony do chłodnicy. Istotne jest, że w pierwszym sposobie agregaty wody lodowej mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Niskie ceny zawsze przekonują

Jako, że woda lodowa może być stosowana jako substancja chłodząca w dużych halach produkcyjnych jej wytworzenie nie może wiązać się z dużymi kosztami. I faktycznie jest tak, że ochłodzenie wody wymieszanej z odpowiednim roztworem wcale nie jest kosztowne. Stąd też tak chętnie się jej używa w tej branży. Jest świetnym zamiennikiem dla innych możliwości chłodniczych.

W przemyśle kładzie się głównie nacisk na koszty. W związku z tym, że nakłady finansowe wykorzystywane na wodę lodową nie są wysokie jest to metoda, która bardzo często stosowana jest w większych i mniejszych firmach. Koszty związane z wprowadzeniem wody lodowej do danej hali związane są tylko ze sprzętem, który należy zakupić. Dodatkowym kosztem okazuje się być energia elektryczna dzięki której pompy i siłowniki sterujące mogą w ogóle działać. Sam zakup instalacji jest jednak zdecydowanie tańszy niż jakakolwiek inna, która do tej pory występowała w przemyśle i firmach z nim powiązanych.

Leave a Reply