Agregat prądotwórczy do domu – czym się kierować przy jego wyborze?

Osoby, które budują dom, jak również są już jego użytkownikami, bardzo często decydują się na zakup agregatu prądotwórczego. Agregat prądotwórczy to sprzęt, który jest niezwykle przydatny, w sytuacji, gdy nie działa instalacja elektryczna, są braki w dostawie prądu. Na rynku są różne modele agregatów, w różnym przedziale cenowym. Warto postawić na taki, który spełni nasze oczekiwania i będzie wydajny.

Trudno wyobrazić sobie normalne wykonywanie czynności w domu, gdy nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Z brakiem prądu bardzo często borykamy się w sytuacji, gdy budujemy dom, jesteśmy na etapie stanu surowego. Zdarzają się sytuacje, w których są nieplanowane przerwy w dostawie prądu.

W takich sytuacjach przydaje się po prostu agregat prądotwórczy. Na rynku dostępne są różne modele, zarówno przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, np. na bardzo dużych budowach, jak również takie, które są dedykowane do domów.

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to specjalistyczne urządzenie elektroenergetyczne, które może pełnić funkcję samodzielnego źródła prądu. Agregat składa się z prądnicy, silnika spalinowego, rozdzielnicy, jak również całego szeregu urządzeń kontrolno-pomiarowych.

Jego zadaniem jest produkcja prądu, który pozwoli na swobodne użytkowanie wybranych urządzeń, jak również unikanie chociażby przestojów w pracy. Agregat prądotwórczy przyda się, gdy przeprowadzamy prace budowlane i remontowe, jak również zasilić np. urządzenia grzewcze.

Jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy do domu?

Agregat prądotwórczy, który ma za zadanie samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej, przede wszystkim musi być urządzeniem bezpiecznym oraz komfortowym, prostym w codziennym użytkowaniu. Zdecydowanie jeżeli sprzęt już na pierwszy rzut oka sprzęt będzie nasze zastrzeżenia, nie warto go kupować. Agregat nie może być uszkodzony, posiadać luźne części czy fragmenty obudowy.

Podstawowym kryterium jest oczywiście moc agregatu. W praktyce przyjmuje się że moc agregatu powinna być o 20% a nawet 30% większa od zasilanego odbiornika lub sumy odbiorników. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że agregat będzie po prostu wydajny i nie będzie sprawiał problemów podczas użytkowania.

W przypadku większego domu i konieczności zasilania większej liczby urządzeń, zdecydowanie lepiej postawić na agregaty prądotwórcze trójfazowe. Dzięki nim spokojnie będziemy mogli używać np. mocniejszych elektronarzędzi.

Leave a Reply