Polacy chcą odzyskać kontrolę nad swoimi wydatkami na ogrzewanie

W ciągu ostatnich lat większość Polaków odczuła wzrost opłat za ogrzewanie. U 35% z nich w ostatnim sezonie grzewczym wydatki z tego tytułu przekroczyły aż 2000 zł. Natomiast najbardziej niepokojący jest fakt, że 34% Polaków nie ma kontroli nad kosztami za ogrzewanie.

Wyniki raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, przygotowanego w ramach kampanii „Odzyskaj kontrolę” są alarmujące. Według nich 34% Polaków nie ma poczucia kontroli nad kosztami związanymi z ogrzewaniem swojego domu lub mieszkania. Są to głównie osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych oraz płacące za rachunki w formie zaliczki w odstępach miesięcznych, dwumiesięcznych lub w formie zbiorczych rachunków.

Co więcej, prawie połowa respondentów badania nie pamięta, jakie koszty poniosła z tytułu ogrzewania w minionym sezonie grzewczym. Ci, którzy wiedzieli, najczęściej podawali kwoty w wysokości 2000-2500 zł (22% respondentów), 2501-3000 zł i 801-1499 zł (po 15%), 3001-4500 oraz ponad 4500 zł (po 14%). Tylko 9% badanych w sezonie grzewczym płaciło za rachunki na ogrzewanie mniej niż 800 zł! Przyjmując, że okres, w którym korzystamy z ogrzewania trwa 7 miesięcy (w Polsce w miesiącach październik – kwiecień panują warunki wymagające ogrzewania budynków), średnie miesięczne koszty związane z ogrzewaniem wyniosły od około 100 do około 650 zł, a w przypadku ponad 5 milionów Polaków nawet więcej!

Jak pokazują wyniki badania 90% Polaków deklaruje, że chciałoby mieć wpływ na wielkość płaconych rachunków za ogrzewanie, natomiast tylko 63% mówi, że taki wpływ posiada. To potwierdza obserwację, że ludzie mają świadomość potrzeby oszczędzania, ale nie zawsze są w stanie ją spełnić. Być może dlatego, że tylko połowa ma realny wpływ i narzędzia, żeby zadbać o ogrzewanie – komentuje dr Agnieszka Popławska z Wydziału Zamiejscowego w Sopocie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, psycholog zajmująca się zachowaniami ekonomicznymi społeczeństwa.

Aż ¾ badanych zauważyło wzrost kosztów za ogrzewanie w ostatnich latach. Tylko 6% zaznaczyło, że te wydatki zmalały, a 13%, że nie uległy zmianie. Dlatego prawie wszyscy respondenci (90%) chcieliby odzyskać wpływ na wysokość rachunków płaconych z tytułu ogrzewania.

Wyniki badania pokazują, że tracimy kontrolę nad wydatkami na ogrzewanie, które stanowią znaczną część naszego domowego budżetu. Może natomiast cieszyć fakt, że jesteśmy tego świadomi i chcemy znaleźć sposób na zapanowanie nad nimi. Tegoroczna kampania „Odzyskaj kontrolę” ma na celu pokazać, że można to zrobić w bardzo łatwy sposób. Należy przy tym pamiętać, że ogrzewanie to nie tylko kwestia finansów, ale także naszego komfortu życia – mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Danfoss Poland.

fot. Danfoss

Ogrzewanie to więcej niż kwestia portfela

Ogrzewanie mieszkania, czy domu wiąże się nie tylko z kosztami, ale także z wygodą, naszym dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Każde pomieszczenie powinno mieć odpowiednią temperaturę dopasowaną do swojego przeznaczenia np. kuchnia – 20°C, łazienka – 25°C, a sypialnia – 17°C. Jak pokazują wyniki raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” aż 40% z nas zapomina o tym i nie dostosowuje temperatury do rodzaju pomieszczenia. Co piąty Polak w każdym pomieszczeniu ma ustawioną identyczną temperaturę. Tyle samo nie ma możliwości jej regulacji. Należy jednak pamiętać, że temperatura panująca w mieszkaniu ma duży wpływ na efektywność pracy, nauki oraz odpoczynku.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na dostosowanie temperatury w każdym pomieszczeniu jest instalacja nowoczesnych, elektronicznych termostatów grzejnikowych. Pozwalają one ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu o określonej godzinie, a dodatkowo zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Nowoczesne rozwiązania posiadają wiele funkcji i programów, które sprawiają, że nie musimy się martwić o ciągłe ustawianie temperatury. Dzięki temu możemy ustawić tygodniowy plan ogrzewania według naszych preferencji, korzystając np. z trybu nocnego, który obniża temperaturę, gdy śpimy i podnosi ją przed przebudzeniem, aby ogrzać pomieszczenie przed porankiem. Bardzo przydatne są także funkcje otwartego okna i tryb wakacyjny, dzięki którym nie marnujemy ciepła i jednocześnie oszczędzamy na rachunkach. – mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Danfoss Poland.

Zauważyłem wśród moich klientów coraz większą świadomość rosnących kosztów energii. Idealnym rozwiązaniem dla nich są nowoczesne systemy sterowania ogrzewaniem, które pozwalają w pełni kontrolować temperaturę i wydatki na energię potrzebną do ogrzania domu lub mieszkania. System automatyki zadba np. o obniżenie temperatury po naszym wyjściu do pracy i o odpowiednio wczesne ogrzanie pomieszczeń przed naszym powrotem. Możemy sterować każdym typem ogrzewania, zarówno podłogowym wodnym i elektrycznym, jak i grzejnikowym. Dodatkowo możemy to robić przez internet z każdego miejsca na Ziemi. W ten sposób mamy pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z ogrzewaniem zyskując znaczące oszczędności tłumaczy Mariusz Gaca, prezes w firmie Magnus Larsen s.c. z Rybnika, zajmującej się instalacją systemów automatyki sterowania ogrzewaniem.

60% Polaków posiada termostaty grzejnikowe. Według badań przeprowadzonych w 2010 roku przez prof. dr.-ing. Rainer Hirschberg z University of Science Aachen1, wymieniając stare termostaty na elektroniczne produkty z serii living by Danfoss można zaoszczędzić do 23% energii, a wymieniając zawory ręczne nawet do 46%. Dlatego warto zainwestować w nowe rozwiązania niezależnie od wieku obecnie posiadanych termostatów grzejnikowych.

Dodatkowe funkcje i programy nowych urządzeń zapewniają nie tylko oszczędności, ale także komfortowe warunki do przebywania w mieszkaniu. Według raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie” 13% Polaków posiada termostaty zainstalowane ponad 11 lat temu. Takie urządzenia szczególnie wymagają wymiany, w innym wypadku można się liczyć z ich nieprawidłową pracą i w efekcie wyższymi rachunkami.

fot. Danfoss

Stan termostatów wpływa nie tylko na wydatki na ogrzewanie. Niemal 80% badanych zgadza się z opinią, że stan termostatów grzejnikowych ma wpływ na wysokość opłat za ogrzewanie, jak również na nasz komfort i nasze zdrowie. Niewiele mniej, niemal 2/3 zgadza się ze stwierdzeniem, że stan termostatów grzejnikowych ma także wpływ na środowisko naturalne.

Dowiedz się więcej nt. nowoczesnych urządzeń regulujących temperaturę w domu: http://living.danfoss.pl/

Leave a Reply