Zamiennik LED 100-watowej żarówki

Firma OSRAM uruchomiła produkcję opartych na LED zamienników tradycyjnych żarówek o mocy 100 W. Oznacza to, że inżynierom OSRAM udało się przezwyciężyć problemy z prawidłowym odprowadzaniem ciepła. Efektem jest trwała lampa LED o niezwykle wysokiej skuteczności świetlnej – LED STAR Classic A100.

Produkowane do tej pory zamienniki LED tradycyjnych żarówek „kończyły się” na odpowiedniku produktu o mocy 75 W. Teraz, po dopracowaniu radiatorów, na rynek trafiła lampa o mocy 17 W, zastępująca wycofaną ze sprzedaży tradycyjną żarówkę o mocy 100 W. Oznacza to zużycie energii niższe o ponad 80%, przy klasie energetycznej A+.

Nowość jest dostępna w wersji z matową bańką na trzonku E27, który pozwala stosować ją w miejscu tradycyjnych żarówek, a temperatura barwowa wytwarzanego przez nią światła wynosi 2700 K (barwa ciepłobiała). Trwałość nowej lampy jest szacowana na 15 tys. godzin, w tym czasie ma wytrzymać 100 tys. cykli włączania/wyłączania. LED STAR Classic A100 po włączeniu świeci już z 60% mocy po 0,1 sekundy.

Warto podkreślić strumień świetlny lampy LED STAR Classic A100. Wynosi on aż 1521 lumenów, podczas gdy 100-watowe żarówki oferowały jedynie 1340 lumenów. Nowa lampa jest przeznaczona do użytku w pomieszczeniach, ale po zastosowaniu odpowiednich opraw można ją stosować także na zewnątrz. Może ona pracować w temperaturach od -20 do 40oC, przy wilgotności powietrza do 95%.

Na bardzo dobrym poziomie jest także współczynnik oddawania barw lampy, który wynosi 80. Nowa lampa nie emituje promieni UV ani podczerwonych i nie zawiera rtęci. Producent udziela na nią 3-letniej gwarancji.

Leave a Reply