Wentylatory łazienkowe, czyli jak połączyć wydajność z estetyką

Często w łazienkach borykamy się z nadmierną wilgocią, parą wodną oraz nieświeżym powietrzem, a rozwieszonych wilgotnych ręczników nie można wysuszyć. Skutecznym rozwiązaniem tych problemów może być zainstalowanie wentylatorów łazienkowych, które wspomagają wymianę wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Warto dobrać taki, który będzie nie tylko doskonale spełniał swoje funkcje, lecz również wyróżniać go będzie estetyczny wygląd.

Po co nam wentylator?

Skraplająca się para wodna, zaparowane lustra i szyby, a w konsekwencji pleśń to oznaki, że wentylacja w naszej łazience nie spełnia podstawowych wymogów. Okazuje się, że powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna bardzo często nie działa prawidłowo. W dużym stopniu jest ona zależna od panujących na zewnątrz warunków, takich jak: siła i kierunek wiatru czy temperatura i ciśnienie atmosferyczne.

Skutecznym rozwiązaniem problemów z nadmierną wilgotnością powietrza w łazienkach, jest zainstalowanie wentylatorów, które wspomogą jego wymianę. Pamiętajmy jednak, że dla ich prawidłowej pracy i optymalnej wentylacji, potrzebny jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do mieszkania. Możemy to zrobić np. poprzez rozszczelnienie okien, ważna jest także kratka w drzwiach łazienkowych. Dzięki temu, mamy zapewniony dostęp powietrza do łazienki i wentylatora – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i dystrybutora ekologicznych wentylatorów wyciągowych.

fot. Zehnder Polska

Jak dobrać wentylator  – ważne parametry

Wybierając wentylator do łazienki, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów technicznych, świadczących o jego wydajności i sprawności.  Przede wszystkim, w zależności od miejsca zamontowania, takie urządzenie musi być odpowiednio chronione przed bryzgami wody. Szczególnie silnik wentylatora powinien spełniać określoną klasę zabezpieczenia. Jeśli nie posiada dopuszczenia, to nie powinniśmy instalować go w łazience. Następną ważną kwestią jest wydajność wentylatora, która decyduje o tym, w jak krótkim czasie wyciągnie on parę czy nieprzyjemny zapach z łazienki.

Najlepiej, jeżeli wydajność urządzenia minimum trzykrotnie przekracza kubaturę łazienki. Objętość pomieszczenia możemy łatwo wyliczyć mnożąc jego powierzchnię oraz wysokość. Kolejne kryterium przy zakupie to ciśnienie całkowite. W przypadku, gdy nasza łazienka nie ma bezpośredniego połączenia z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej, tylko z układem przewodów wentylacyjnych, wówczas musimy zamontować wentylator o wyższej wydajności. Nie bez znaczenia jest marka produktu – w handlu spotykamy się z produktami dopuszczonymi do obrotu na podstawie badań z niepewnych źródeł lub wręcz bez szczegółowych dopuszczeń – tłumaczy Jerzy Stosiek.

Nie zapomnij o estetyce

Inwestycja w wentylator przede wszystkim przełoży się na prawidłowy klimat w naszej łazience. Wybierając i analizując cechy urządzenia, zwróćmy też uwagę na jego estetykę. Pamiętajmy, że w pewnym stopniu będzie on elementem dekoracyjnym łazienki.

W asortymencie naszej firmy dostępna jest szeroka gama wentylatorów. Każdy z proponowanych modeli łączy w sobie funkcjonalność i design. Detal – zaciąg powietrza nie przez kratkę czołową a za maskownicę – pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnego widoku zapchanej kratki czołowej. Można wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb indywidualnych potrzeb – np. do montażu nad kabiną prysznicową lub z oświetleniem, ale i takie, które w wyjątkowy sposób podkreśli styl pomieszczenia. Wentylatory wyróżniają się nowoczesnym designem, dużą popularnością cieszą się te w dekoracyjnych chromowanych osłonach. Bez problemu można je zamontować zarówno w już istniejących budynkach, jak i tych dopiero powstających – dodaje Jerzy Stosiek.

Na efekty działania wentylatora nie będziemy musieli długo czekać. Od razu odczujemy wyraźną różnicę w powietrzu łazienki, podnosząc tym samym komfort pomieszczenia.

Leave a Reply