Czym jest pompa kłowa?

Pompa kłowa to nic innego jak rodzaj pompy próżniowej. Jest to rodzaj urządzenia, które wytwarza podciśnienie i sprzężone powietrze. Pompa ta działa w technologii bezstykowej.

Co oznacza technologia bezstykowa?

Praca w technologii tego typu oznacza, że pompa może działać na sucho. Nie są potrzebne żadne smary czy inne płyny w komorze sprężania.

Zastosowanie pomp próżniowych w praktyce

Pompy kłowe – https://www.garenpost.com.pl/pompy-klowe/ jako jeden z rodzajów pompy próżniowej, przeznaczone są najczęściej do wytwarzania warunków zbliżonych do próżni. Zadaniem tego typu pomp jest usuwanie gazów. Gazy te gromadzą się w zamkniętej przestrzeni.

Jakiego typu pompy istnieją na rynku?

Biorąc pod uwagę pompy próżniowe wyróżnia się pompy dwustopniowe i jednostopniowe. Pierwszy rodzaj pomp jest zdecydowanie częściej wybierany przez instalatorów. Urządzenia tego typu pozwalają osiągnąć niższą próżnię. Próżnia tak będzie na poziomie 15-20 mikronów. W przypadku pomp jednostopniowych poziom jest znacznie wyższy. Dochodzi on aż do ok. 150 mikronów. Dla fachowców bardzo często poziom ten jest zbyt wysoki.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pomp?

W związku z tym, że w pompach kłowych stosuje się zasadę sprężenia wewnętrznego pompy te oszczędzają energię elektryczną. Zaletą tego typu pomp jest fakt, że wytwarzają one w sposób bezkontaktowy próżnię lub sprężone powietrze. Pompy tego typu są bardzo wydajne i ekonomiczne.

Ilość zalet pomp kłowych próżniowych powala

Do zalet tego typu pomp zalicza się przede wszystkim bezkontaktową pracę na sucho. W praktyce oznacza to sporą oszczędność na płynach i cieczach. Pompy tego typu pracują cicho przez co dają większy komfort pracy. Oszczędność zapewnia również smarowanie łożyska z przekładni pompy. Urządzenia te są dostępne z regulacją częstotliwości. Przede wszystkim jednak stosowanie pomp kłowych próżniowych zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność procesową.

Budowa pomp kłowych próżniowych

Pompy kłowe próżniowe posiadają niesymetryczne kły. Ich kształt jest bardzo precyzyjny i optymalnie. W budowie pomp istotna jest przekładnia zębata.

Pompa tego typu działa na sucho. Nie zużywają się w niej mechanicznie elementy. Posiada ona specjalne uszczelnienia. Dzięki nim komora sprężania jest odseparowana od przekładni. Istotna cechą wyróżniającej się technologii jest zastosowanie wirników łożyskowanych jednostronnie.

Otwieraniem i zamykaniem kanałów wlotowych i wylotowych sterują wirniki kłowe. W związku z tym komorze sprężania nie jest potrzebne zastosowanie żadnych dodatkowych płynów uszczelniających.

Leave a Reply