Wybór odpowiedniej wentylacji jest równie ważny jak stabilna konstrukcja domu czy sprawna instalacja grzewcza. Wentylacja mechaniczna zapewnia nie tylko równomierną wymianę powietrza, tak szczególnie ważną w domach energooszczędnych i pasywnych, ale także, dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, gwarantuje zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.
Michał Sitek – Dyrektor Generalny firmy Dospel wskazuje argumenty, które przemawiają za wyborem odpowiedniej instalacji, zapewniającej optymalny klimat w każdym wnętrzu.
Sprawna wentylacja w domu jednorodzinnym, budynku wielorodzinnym czy też użyteczności publicznej gwarantuje przede wszystkim stały dopływ świeżego powietrza. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych oraz bardzo szczelnych wnętrz.
– Efektywna wentylacja mechaniczna, pracująca w oparciu o centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła zapewnia ciągły wywiew powietrza, jak również stałe usuwanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza. Co równie ważne, dostarczane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu do wnętrza nie przedostaje się kurz i brud oraz pyłki kwiatów czy mikroorganizmy. Warto zaznaczyć, że aktualna oferta rynkowa i różnorodność rozwiązań oferowanych przez producentów elementów instalacji wentylacyjnej powoduje, że inwestorzy rezygnują z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej. Jest to związane z tym, że wentylacja grawitacyjna usuwa z nagrzanego pomieszczenia powietrze przez przewody wentylacyjne i wprowadza w to miejsce nieogrzane powietrze z zewnątrz. Różnica temperatur – szczególnie zimą – powoduje, że proces ten prowadzi do dużych strat ciepła. Aby je ograniczyć, mieszkańcy uszczelniają okna, co wpływa na znaczne zmniejszenie ilość świeżego powietrza w domu. Takich problemów nie ma, gdy zastosujemy nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną, w której wymiana powietrza jest stała bez względu na pogodę i temperaturę panującą za oknem. Co równie ważne, instalacja mechaniczna funkcjonująca w oparciu o centralę wentylacyjną gwarantuje niezwykle cichą pracę, która nie będzie w żaden sposób przeszkadzać mieszkańcom – wyjaśnia Michał Sitek, ekspert z firmy Dospel.
Niższe rachunki za ogrzewanie to także argument, który przemawia za wyborem wentylacji mechanicznej. Jest to możliwe dzięki konstrukcji instalacji opartej na centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.
– Centrale wentylacyjne z rekuperatorem zimne powietrze czerpane z zewnątrz ogrzewają w wymienniku ciepła. Oznacza to, że potrzebna jest mniejsza ilość energii do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Daje to realne oszczędności, które w przypadku budynków z dobrą izolacją mogą sięgnąć nawet 50% – dodaje ekspert z firmy Dospel.
Stała wymiana powietrza oraz jednakowa temperatura we wnętrzach zapewnia również szybkie usuwanie nadmiaru wody z pomieszczeń.
– Problem wilgotnych ścian, zaparowanych okien czy lustra w łazience to skutek nieprawidłowej wymiany powietrza. Tego rodzaju zawilgocenia mogą prowadzić do pojawienia się w pomieszczeniach pleśni oraz wykwitów grzybów. Nieprzyjemny, stęchły zapach w domu to również oznaka niedostatecznej wentylacji. Zastosowanie centrali nawiewno–wywiewnej eliminuje ten problem, gdyż zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma mowy o zawilgoceniu pomieszczeń. Jedynie zimą mieszkańcy mogą narzekać na zbytnie przesuszenie powietrza – podsumowuje Michał Sitek.
Większą cześć każdego dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Standardem obowiązującym w domach, miejscu pracy czy szkole stały się systemy wentylacyjne, które dbają o ilość i jakość powietrza. Ekspert z firmy Dospel wskazuje zalety wentylacji mechanicznej oraz parametry, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu, który zapewni dobrą wentylację konieczną dla zdrowia i dobrego samopoczucia.